DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Choroby a škůdci

Choroby a škůdci

 Rostliny jsou živé organismy, stejně jako my lidé. Také mohou onemocnět nebo být napadeny parazity.  Pokusím se zde neopomenout, žádný problém. Mějte prosím na paměti, že jakýkoliv projev nemoci, či napadení škůdci znamená porušení rovnováhy. Výjimku tvoří skutečnost, kdy si již napadenou rostlinu přinesete např. z obchodu, či se k vám dostane jiným způsobem. Pokusím se k pojednávaným problémům sehnat nějaké fotografie. UPOZORNĚNÍ: Pokud se rozhodnete použít chemii, tak mějte na paměti, že orchideje jsou citlivější než ostatní naše flora. Proto je nutné s chemií zacházet jako se šafránem.

Webová stránka byla vytvořena pomocí on-line webgenerátoru WebSnadno.cz

Choroby

 

Bakterióza

Vzniká v chladném a vlhkém prostředí, zvláště na jaře a na podzim. Zdrojem může být substrát nebo stará dešťovka. Zvýšíme ventilaci a snížíme zálivku. Bakterióza se projevuje hnědými skvrnami na listech bez světlejších okrajů, které se rozšiřují a okolní tkanivo je vlhké. Napadený list žloutne a odpadává. Doporučuji jakmile se bakterióza objeví, napadený list odstranit a řeznou ránu zasypat aktivním uhlím. Případně ji ještě před zasypáním potřít slabým roztokem hypermanganu.

Bakteriální hnědá skvrnitost:

Toto onemocnění velice rychle likviduje rostliny. Vypadá jako hnědé, vodnatelné puchýře na listech orchideje. To onemocnění může orchidej zahubit, pokud se infekce dostane k srdíčku a napadne ho. Bakteriální hnědé skvrnitosti se daří v chladných, vlhkých podmínkách a vyvíjí se, když jsou orchidejové listy mokré. Toto onemocnění nejčastěji napadá rod phalaenopsis. Nejlepším lékem je, u napadené orchideje odstranit všechny zasažené listy s použitím sterilizovaných řezných nástrojů. Ošetřete ji stejným postupem jako v odstavci Bakterióza, případně chemicky, kdy musíte dodržet předepsaný postup. Postiženou orchidej byste měli přesunout na sušší místo, dokud nebudete mít nemoc pod kontrolou.

Bazální hniloba

Toto je houbová choroba, která napadá stonky orchidejí, zejména u mladých semenáčků. Bazální hniloba se objevuje především v důsledku použití nečistých nádob, přeplnění prostoru rostlinami, nebo přelití.  Odborníci doporučují v takovémto případě použití fungicidu na infikované orchideje i ty v jejich bezprostřední blízkosti, a stejně jako u všech ostatních druhů hnilob platí zásada, že je nutné snížit zálivku a zvýšit cirkulaci vzduchu větráním.

Černá hniloba:

Tento specifický druh onemocnění postihuje všechny druhy orchidejí. Ta se projevuje na vzhledu zasažené části rostliny černáním a vodnatými skvrnami. Hlavní příčinou černé hniloby je přelití rostliny. Nejohroženějším druhem orchidejí jsou Cattleye.  Měli byste odstranit všechny zasažené části postižených orchidejí, řezné rány ošetřit aktivním uhlím nebo drceným endiaronem a vyhnout se přelévání.

Černá hniloba na semeníku cattleye     

Hnědá hniloba:

Toto onemocnění se projevuje jako malé hnědé skvrny na orchideji, která velmi rychle vyrostla. Dalším příznakem napadení hnědé hniloby je kořenitý zápach, který infikované orchideje vypouštějí. Hnědá hniloba má také schopnost zabíjet orchideje, pokud je jí umožněno dosáhnout srdíčka. Nejohroženějším druhem orchidejí je Paphiopedilum. Při ošetřování rostliny můžete použít stejný režim jako pro hnědé bakteriální skvrnitosti. Na desinfekci je v domácích podmínkách vhodná mletá skořice.

Hniloba

Objevuje se nejčastěji u Phalaenopsisů na krčku rostliny. Doporučuji poněkud drastický zásah (tedy pokud se nerozhodnete o chemické řešení). Hnilobu oškrábat až na živou hmotu a ránu zasypat drceným endiaronem. Je to však u této rostliny tak 50 : 50 % že přežije. Nicméně nezoufejte. Phalaenopsis je schopen velice dobře regenerovat a může vytvořit vedle novou malou rostlinku.

Hniloba srdíčka

S tímto problémem se můžete nejčastěji setkat u phalaenopsisů. Zde je nejčastěji vyvoláno zatečením většího množství vody do středové růžice. Pokud koupáte orchideje, je phalaenopsis schopen zvládnout i několikahodinové ponoření ve vodě. Důležité je po vyjmutí středovou růžici vysušit, aby voda nezpůsobovala hnilobu srdíčka.  Pokud vám srdíčko začne uhnívat, doporučuji jej odstranit a nechat rostlinu dožít. Rostlina si sama vytvoří mladý výhon. Na fotografii je záběr po odstranění srdíčka a nové mladé rostlinky.

Padlí

S touto chorobou se většina z nás setkala spíš na zahrádkách a zahradách. Nejčastěji se o ní hovoří ve vztahu k ovocným stromům (švestky), keřům (angrešt) či růžím.  Toto onemocnění není příliš časté, ale může se objevit. Projevuje se šedým povlakem na listu. Většinou se šíří v chladnějším období, kdy je příliš vysoká vzdušná vlhkost (podpořená rosením). Proti padlí je dvojí možnost ochrany. 1) můžete použít chemii, 2) lze použít postřik z vylouhovaného chlévského hnoje. Hnojůvka obsahuje baktérie, které jsou přirozenými predátory padlí.

Deformace listů je jedním z typických projevů padlí.   

          Další typický průvodní jev je stříbřité zabarvení listů a kořenů.

Děkuji panu Vlastimilu Petráškovi, za výše poskytnuté snímky.

Virózy

Tady mám jednu špatnou zprávu. Rostlinu napadenou virózou nezachráníte a nejsou žádné (tedy zatím) prostředky, ani chemické, kterými by bylo možno rostlinu ošetřit. Zde je jediné řešení. Rostlinu vyhodit, ale ne na kompost. Virózy mohou přenášet mšice či slimáci. Také můžete dostat infikovanou rostlinu. Ta sice vykazuje znaky zdravé, ale choroba je u ní v latentním stavu. Většinou se pozná na vzezření rostliny. Může se projevovat chlorotickými proužky či skvrnami, deformovanými listy a květy, čárkovitostí nebo pomalým růstem.

Černá plíseň:

Toto je měkká, černá houba, která se objevuje a žije z medovice výměšků mšic, červců a dalších parazitů na orchidejích. Černá plíseň redukuje množství světla, které by se měly dostat na listy a výsledkem je výrazné chřadnutí orchideje.  Na toto virové onemocnění doporučuji ošetření listů orchidejí mýdlovým roztokem, nebo lze použít roztoku vody a denaturovaného lihu v poměru 50:50. Snažte se zbavit se příčiny tím, že zlikvidujete škůdce, který vylučuje medovice.

 

Plíseň

Pokud se Vám v květináči a na kořenech objeví klasická plíseň, tak je nutné rostlinu vyjmout z květináče, očistit kořeny i krček od starého substrátu a vše opláchnout ve slabém roztokku hypermanganu. Roztok musí mít narůžovělou barvu. Pokud  bude moc tmavý, naředit, jinak rostlinu popálíte. Rostlinu nechat po vyjmutí z lázně volně zaschnout min. 2 hod. Pak zasadit do nového substrátu a poprvé zalít až za 2 dny. Případně můžete ještě roztokem přetřít parapet i okenní rám.

Kroužková skvrnitost:

Tento virus se vyznačuje kulatými skvrnami na listech orchideje. Tyto skvrny jsou obvykle soustředných kruhů a mají vliv na květy orchidejí, které jsou následně deformované. Zde je jediná účinná rada: Zničte postiženou orchidej.

Paraziti 

 

Červci

Jedná se o malého parazita, který vypadá jako malé chomáčky vaty.  Spadá do stejné čeledi jako mšice, což znamená, že se jedná o savého parazita. Parazit se usazuje nejdříve na kořenech a po překročení určitého množství postupuje po rostlině směrem nahoru. Při zásahu se proto musí ošetřit i substrát s kořenovým systémem.

Recept:  do 1/2 litru vody přidáme pár kapek saponátu a 1/2 lžičky oleje. Protřepat před použitím. Aplikujeme pomocí kousku vaty nebo tamponu.

Podle zasažení rostliny ošetření opakujeme. Někdy stačí jen jednou, ale někdy je nutné zasáhnout 2x či 3x.          

Květ phalaenopsisu napadený červci. (Prosím omluvte sníženou kvalitu - foceno mobilem v jednom brněnském hobby centru)      

                                     

Kobylkovec skleníkový

Hmyz s dlouhými tykadly, skákavýma nohama o velikosti cca 20-30mm. Je to noční tvor, takže den tráví v úkrytu. Dokáže spást třeba misku semenáčků a poškozuje měkčí části dospělých rostlin. Není příliš obvyklý a také nehrozí jeho dramatické množení.

Molice

Jedná se o malý hmyz o velikosti cca 2mm s bílým zabarvením. Vyhovuje ji větší teplota o vlhkost. Hůř se s ní bojuje, protože při dobrých podmínkách pro její vývoj má 5-6 generací ročně. Pokud se nechcete uchýlit k chemickému ošetření, je možné použít lepové pásky, které se zapíchnou do květináče a zabezpečí ochranu rostlin. Tyto lepové pásky jsou k dostání v drogeriích.

Mšice

Mšice dělíme na listové a kořenové. Škodí sáním na různých částech rostliny a nejcitlivější jsou mladé výhony nebo porosty.

Na ochranu možno použít Neudosan AF nebo silný odvar tabáku. Musíte použít dýmkový tabák a jako nejvhodnější se mi  v minulosti osvědčil tzv. Taras Bulba. Na 1/2 litru vody použijeme 1/4 až 1/2 balíčku. Záleží na síle napadení.

 

Plži a slimáci

i s těmito parazity se můžete setkat. Většinou se k nám dostanou z obchodu nebo ze zahrady pokud letníme orchideje. Škodí především při přemnožení. Tady se uplatní zahrádkářská klasika. Pivo. Na to je snadno nalákáte. Pokud však již překročili kalamitní množství, tak můžete použít i chemii určenou na slimáky a plže. Ale zacházejte s ní opatrně. Orchideje jsou přeci jen citlivější než ostatní rostliny.

Roztoči

Žijí na rubu listů a vyhovuje jim relativně nízká vlhkost vzduchu. Poškozují rostlinu  sáním a v krátké době dovedou zamořit poměrně velký prostor. Zde je nutné použít postřiky a zvýšit vzdušnou vlhkost.

Roztočíci

Drobní živočichové bílé barvy, kteří napadají mladé výhony. Na jejich přítomnost nás upozorní zdeformované a zakrnělé listy a květy. Chemická ochrana.

Štítenky a puklice

Jedná se o parazity, kteří poškozují rostlinu sáním listů. Jsou kryty pevnějším krunýřem, přes který je těžké jim ublížit. V řadě publikací se můžete dočíst, že je třeba tyto parazity ošetřit chemicky.  Kdysi jsem se potýkala s problémem puklice, když jsem zakoupila napadenou rostlinu od soukromého pěstitele.  Velice se mi zde osvěčil domácí recept, o kterém si myslím, že rostlinu tolik nepoškozuje jako chemické přípravky. I když uznávám, že ve velkých pěstitelských sklenících je použití chemie opodstatněné a má rychlejší účinek.

Recept:  do 1/2 litru vody přidáme pár kapek saponátu a 1/2 lžičky oleje. Protřepat před použitím. Aplikujeme pomocí kousku vaty nebo tamponu.

Saponát v tomto přípravku má za úkol zbavit orchanný štít parazita voskového povrchu a umožňuje oleji, aby parazita zadusil.

Puklice na listu dendrobia                              a na spodní straně květu phalaenopsisu

                             

Svilušky

Tohle je další roztomilý vetřelec. Na rozdíl od předcházejících nevítaných návštěvníků si tohoto parazita můžete přinést např. z vycházky do přírody s rodinou. Parazit totiž reaguje na bílou barvu. Je to pro něj signál, že mu dorazilo taxi a může nastoupit. Parazit na rostlině vytváří jemnou pavučinu. Na rozdíl od normálních pavoučků, je pavučina hustější, listy jsou deformované a rychle odumírají a tato pavučina je jen na rostlině.

Tady je asi nejúčinnější přípravek Neudosan AF. Je to přípravek, který lze použít k aplikaci i v místnosti a nepůsobí jako jed např. na včely. Přípravek je vlastně na bázi draselných solí a mastných kyselin.

Další možností je použít chemii, a to max. 3x po 7 dnech.

Některý z těchto přípravků: TALSTAR 10 EC, NISSORUN 10 WP , OMITE 30 W , OMITE 570 EW , ORTUS 5 SC , SANMITE 20 WP , VERTIMEC 1.8 EC, SVILUSTOP. Z ekologických pomocníků lze použít dravé roztoče Phytoseiulus persimilis nebo Typhlodromus pyri.  

                                   

Specifická onemocnění

Tabákový mozaikový vir (RNA vir)

Onemocnění se přenáší především mechanicky (např. nožem nebo infikovanými nůžkami při řezu). První příznaky tohoto onemocnění je světle zelené zabarvení mezi žilami mladých listů. Rychle následuje vytvoření mozaiky. Onemocnění napadá zvlášť mladé listy a následně dochází k jejich deformaci. Toto onemocnění postihuje orchideje rodu Cymbidium. Takto napadenou roslinu se nepokoušejte zachránit a okamžitě ji vyřaďte ze sbírky.

 

Vlnovníkovec révový

Dalším specifickým onemocněním, které se může objevit je nepatrný roztoč jménem Vlnovníkovec révový. Roztoč je velmi drobný a průhledný, takže jej nelze zahlédnout. Vytváří rezavé celkem pravidelné puchýřky, které ze spodní strany mohou mít pavučinku (na révě vinné se  tato pavučinka  objevuje, ale u orchidejí nemusí být). Pravděpodobnost, že se s tímto roztočem setkáte je větší u lidí, kteří mají na zahradě nebo v blízkém okolí vysazenou révu. Zachytit ho můžete u těch orchidejových druhů, které nemají masité listy. U révy se na tuto breberku používá přípravek SULKA, který je však na orchidejích nepoužitelný. Jediné co by mohlo zabrat je dravý roztoč T.pyri.  Spíš ale bude jednodušší celou rostlinu vyhodit a oželet, než aby se roztoč rozlezl po celé sbírce.

aktualizováno: 14.07.2021 20:34:20