DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Pěstitelské postřehy a jiné povídání

Malé zamyšlení nad peloric a semi - peloric phalaenopsisy

Na jednom zahraničním diskusním fóru jsem se setkala s názorem, že tyto typy hybridů jsou napadeny virem, který způsobuje jejich odlišný růst. Někteří pěstitelé tvrdí, že jim test na viry u těchto rostlin vychází. Neuvádí však, jaký test použili, z jakého množství materiálu test dělali a z jakých částí rostlin byl materiál na test odebrán. Když jsem nad daným tématem přemýšlela, dospěla jsem k následujícím postřehům:

  1.  Pokud by se tak stalo, měla by být následně zasažena celá sbírka od tohoto "vetřelce".
  2. vzhledem ke skutečnosti, že nedojde ke změně květenství u již zabydlených orchidejí, myslím si, že se opravdu nejedná o klasický vir.
  3. skutečnost, že se další kvetení peloric a semi - peloric phal. občas vrací do tzv. normálu, mne utvrzuje v přesvědčení o genetické nestabilitě materiálu.
  4.  osobně si myslím, že se jedná o klasickou práci šlechtitelů s genetickým materiálem, kdy následným šlechtěním a selekcí byl ukotven daný tvar květů.
 

Tvarová a barevná nestabilita u orchidejí

Tato část navazuje na předchozí povídání o pelorických a semi - pelorických phalaenopsisech. U orchidejí stejně jako i u jiných rostlin se můžeme v moderní pěstitelské kultuře setkat s tvarovou a barevnou variabilitou. I když by možná v některých případech bylo vhodnější použití výrazu nestabilita. Tato nestabilita je dle mého názoru způsobena snahou o rychlé vyšlechtění nových kultivarů a genetický materiál ještě není zcela ustálen. Typickou ukázkou tvarové a barevné nestability je pelorický phalaenopsis zachycený v následující fotogalerii.

    Pelorický phalaenopsis květní stvol při zakoupení 4/2009

Další kvetení bylo v roce 2010 - došlo k tvarové změně květů. Bohužel již nemám patřičnou fotku.     

   Počátek kvetení leden 2011 došlo k barevné změně u prvních květů

4/2011 kvetení pokračuje v jiném odstínu a zároveň dochází i k tvarové modifikaci

                                                                                            

Problémové hybridy

Phalaenopsis Elegant beauty - tento hybrid se šlechtitelům opravdu moc nepovedl. Je to takové honem, honem s novinkou na trh  a jak se říká: ušité horkou jehlou.
Jak se ke mne dostávají informace z různých stran, tak tento hybrid zlobí snad všechny pěstitele. Má jeden nepříjemný a zásadní zlozvyk - vytvořit květní stvol ve středu růžice. Další mínus je v jeho schopnost regenerace, která je poněkud narušená. Hůře vytváří boční růžice a při poškození kořenů, tvorba nových poměrně často velmi dlouho stagnuje nebo je netvoří vůbec.
Když to shrnu, tak:
Je to nádherný kousek pro potěšení oka, ale jinak problém na problém. 
 

aktualizováno: 14.07.2021 20:34:20