DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Rady‚ poznatky a první pomoc

Sluníčko

V kapitole o cattleyích jsem psala o citlivosti orchidejí na sluneční záření. Pokud budete orchideje letnit, tak je nutné přistínění hned od začátku. Jarní sluníčko dokáže být taky pěkně nebezpečné. Jak vypadá poškození slunečním zářením je vidět na přiložených fotografiích.

Toto je poškození listu sluncem u dendrobia.

 

List spálený sluncem u cattleye. Tento rod má masitější listy než dendrobium, takže se poškození projevuje trochu jinak.            

 

 

   Takto vypadá list encyclie cochleaty, jehož spodní strana byla vystavena paprskům jarního slunce.                     

 

 

 

Webová stránka byla vytvořena pomocí on-line webgenerátoru WebSnadno.cz

Voda

 

Malá vzdušná vlhkost

Voda hraje v životě orchidejí velkou roli. Stejně tak jako u jakékoliv jiné živočišné skupiny. Protože jak již je z názvu patrné, tropické krásky pocházejí z tropického a subtropického pásma. Většinou je jejich domovinou les/prales a tato skutečnost vypovídá o jejich zvýšených nárocích na vzdušnou vlhkost. Epifytické rostliny jsou odkázány během svého života právě na klima, které je bohatější na dešťové srážky. 

Tuto skutečnost musíme mít na zřeteli i v bytové kultuře. Tropické deště lze nahradit mlžičkou a rostliny rosit. Rosení rostlin je zvlášť důležité v létě a v zimním období u rostlin, které jsou pěstovány v panelácích. V parném létě je vhodné rosit vícekrát denně. Nejvhodnější doba je ráno a večer, kdy nehrozí poškození rosených rostlin od slunce. Vodní kapka zde totiž funguje jako čočka a listy spálí.

Na nedostatek vzdušné vlhkosti jsou citlivější orchideje, které mají jemnější listy. Phalaenopsisy a většina cattlejí, které mají dužnaťější listy, tolik jejím nedostatkem netrpí. Nedostatek vzdušné vlhkosti se projevuje krabatěním listů a nejvíce jsou k tomuto náchylná oncidia, jejich hybridy a lze tuto reakci také občas najít u cymbidií.  Tato reakce je v mírné formě vidět na přiložených fotografiích.

                        

Porušení rovnováhy

Při péči o rostliny může dojít i k porušení vyváženosti pěstebních podmínek. Může to být způsobeno nevhodným umístěním, přehnojením, či naopak nedostatkem péče.

 

Nedostatek světla

Projevuje se na růstu rostliny. Růst směřuje šikmo nebo vodorovně. Rostlinu umístit více ke světlu.

Rostlina nekvete

Je to důsledek nevhodného prostředí pro rostlinu. Rostlina je také většinou slabá. Změnit stanoviště rostliny. Pokud to nepomůže, doporučuji rostlinu někomu darovat, protože pro orchideje asi nebudete mít vhodné podmínky, jako takové.

Přehnojení

Zde dochází k deformaci listů jako reakci na zvýšení některých prvků v hnojivu.

 Takto vypadá poškození po zvýšené dávce dusíku. Doporučuji na čas vynechat hnojení.

Vliv jednotlivých druhů

Zjistila jsem že orchideje, stejně jako jiné např. zahradní rostliny, vykazují různou snášenlivost mezi jednotlivými druhy. Velice dobře se v interiéru snáší rody dendrobium a cymbidium. A to nejen proto, že jim vyhovuje přibližně stejný teplotní režim.

Ráda bych upozornila na možné problémy u rodů cymbidium a phalaenopsis. Mám odpozorované, že pokud se nějaká rostlina rodu phalaenopsis nachází v bezprostřední blízkosti rosliny rodu cymbidium (např. vyvázaný phalaenopsis na dřevě a zavěšený přímo nad cymbidiem), dochází k oslabení imunity phalaenopsisu. Rostliny phalaenopsisů vykazují zvýšenou náchylnost k plísňovým chorobám a hnilobám. 

Pokud nastane tato situace, doporučuji následující postup:

1) phalaenopsis ošetřit - napadené části rostliny odstranit a ošetřit, dle druhu onemocnění.

2) přesunout rostlinu phalaenopsisu do větší vzdálenosti od cymbidia - nejlépe do jiné místnosti (pokud to prostor umožňuje).  Mluvíme zde samozřejmě o orchidejích pěstovaných v normální bytové kultuře. Pokud se jedná o skleníkovou kuturu, tak tam je možné přesunutí těchto rostlin do jiných částí skleníku, pokud možno co nejdále od sebe.

3) rostliny phalaenopsisů zhruba do 2 měsíců zregenerují a začnou vytvářet zdravé listy.

Mráz

Orchideje může také poškodit zima nebo mráz. Pokud se orchidej nachladí (většinou se tak stane při přesunu orchideje z obchodu cestou domů, kdy je v obchodě nedostatečně zabalená), projeví se to především shození květů a poupat. Rostlina pak po aklimatizaci doma, pokračuje normálně v růstu a později i v kvetení.

 

Naopak může nastat situace, kdy při větrání v zimním období rostlina namrzne. Pokud se nejedná o namrznutí celé rostliny, tak i v tomto případě orchideje velmi dobře regenerují.  

List phalaenopsisu s omrzlinou.   

aktualizováno: 14.07.2021 20:34:20